2011. március 4., péntek

Nemzeti jogvédelem

II. rész.
Az állampolgári jogok tartalma a "győzedelmes fülkeforradalom" után jelentős mértékben változott. Hogy pontosabb legyek, ez a jogterület folyamatosan szűkül. Hol vagyunk már a "boldog" szoci időktől, amikor a Bokros csomagot úgy megnyeste az Alkotmánybíróság, hogy szülőapja se' ismert rá. Ma a kétharmados nemzetvezető az Alkotmánybíróság jogkörét nyirbálja meg (statáriálisan) ha olyan döntést mer hozni, amely a Kormány kezét ugyan nem köti meg, de rákoppint a piszkos körmökre.
Az Ügyészséget már azelőtt maga alá gyűrte a Kormány, mielőtt Polt Pétert vissza daruzták volna korábbi székébe. Puhítgatják a bíróságokat is. Úgy tűnik azonban, hogy ebbe a dióba beletörik a hatalom máris odvas foga. Ezt jelzik a látványos őrizetbevételeket ill. letartóztatásokat követő nem kevésbé látványos szabadlábrahelyezések, mint egy szépen hízó jéghegy csúcsai.

Aligha tévedek, ha azt gyanítom, hogy a bíróságok "beillesztése" az egypárti hatalom gépezetébe, az alkotmányszabók egyik legfontosabb feladatává van téve. Kötve hiszem azonban, hogy ez sikerülhetne.

Ez azt jelenti, hogy a bíróságok (bírák) a korábbinál fogékonyabbak lesznek a jogsérelmek felismerésére és orvoslására,- ami azzal jár, hogy a jogász - jogvédők szerepe felértékelődik, [a politikus - jogvédők szerepe pedig devalválódik]. Felhoznék erre egy példát. Budaházy György védelmét már nem Dr. Gaudi Nagy Tamás látja el, hanem Dr. Szikinger István, aki csontja velejéig szadeszes volt (gondolom az is maradt) de nem kapcsolta magát olyan módon a politikához, mint Dr. Gaudi Nagy Tamás és mint Dr. Morvai Krisztina. De nem ez a lényeg, hanem az, hogy mindketten elmennek Budaházy tárgyalására és ott premier planban tapsikolnak Budaházynak, aki kijelenti, hogy megvádolása "pofátlanság". És hogy mindenki értse mit akar mondani, megismétli ugyanezt.

Ehhez a magaviselethez komoly hátrányok járulhatnak, ha az eljárás során a vádnak sikerül bizonyítania, hogy Budaházy tényleg követett el bűncselekményt. Ez esetben póruljár a pofátlankodó és póruljárnak a tapsikolók is, persze ki - ki a maga módján. Egyik a szabadságát, a másik a hitelét veszti.

Súlyos hiba, hogy jobbikos jogászaink Budaházyt politikai fogolynak, egy önkényuralmi rendszer áldozatának minősítik. A hiba nem csupán jogi, de politikai hiba is. Nagy Imre, a saját miniszterelnöksége idején hatályos törvények szerint, elmarasztalható volt abban, amit tett. Ennek tudható be, hogy a vérbírákat bíráinak elismerte és ennek megfelelő "parlamentáris" magatartást tanúsított védekezése során. Más kérdés, hogy később a rendszer annyiban változott, hogy bűneit erényeknek minősítette, de nem jogi hanem politikai alapon, hiszen a jogszabályok tartalma lényegesen nem változott. Vida Ferenc vérbíró urat se vetette ki magából a bírói kar mondván, hogy az akkori törvények szerint ítélkezett...

A "fülkeforradalom" azonban nem eredményezett rendszerváltást. Horn, Medgyessy, Gyurcsány és Orbán ugyannazt (!) a kapitalista rendszert szolgálják, amelyből többé - kevésbé kilóg a Jobbik. Annak zászlaja alól tehát nem lehet jogi fegyverekkel eredményesen küzdeni. A "pártosság" devalválja a jogi érvelést. Ezt jelzik a Dr. Gaudi Nagy Tamást ért tárgyalási incidensek (is).

Hogy ne kerülgessem a forró kását kimondom: a Nemzeti Jogvédő Szolgálat és Dr. Gaudi Nagy Tamás útjai elválnak (elválasztandók) egymástól. Ha ezt ő maga, vagy a Szolgálat bölcsei nem látják be, más [független - nemzeti] szolgálatot kell létrehozni!

A Civíl Jogász Bizottságot sem lehet, nem is érdemes, a tetszhalál állapotából feléleszteni. Ennekfolytán Dr. Morvai Krisztina ottani "mandátuma" is megszüntnek tekinthető.

Ez azt jelenti, hogy egy nemzeti jogvédelemnek szakítania kell velük mint jogvédőkkel, de egyáltalán nem jelenti azt, hogy a babaruhát is szét kellene szakítani velük, mint politikusokal. Általuk ugyanis késedelem nélkül hangot kapnának (felfakadhatnának) a nemzet sebei, mind a "magyar", mind az Európai Parlamentben.
Jó példa erre a minapi a Heller - Morvai párbaj Brüsszelben. Ha Morvai nincs, Heller biztos elhitette volna a grémiumal, hogy 2006-ban nem is voltak "események", ellenben zsidóüldözés folyik. Elhitték volna neki, mert ő orákulum (bizonyos körökben). Itt jött el a nagy alkalom, hogy Morvai legjobb formáját adja. Adta is, mert nemzeti szerepéből nem nem eshetett ki. Egyébként az ember tetteit a jelenkor, de főleg az utókor, nem annak alapján ítéli meg, hogy a cselekvő mit gondolt, hanem az, hogy cselekedete milyen hatást váltott ki. A "Morvai effektus" ez esetben mondhatni frenetikus volt... Éljen Morvai!


[A politikai gondolkodás és a cselekvés viszonyát Napoleon fogalmazta meg a legszellemesebben. Szerinte a politika annyi, hogy az ember kigondol valamit, belevág, aztán meglátja... Méltán tetszett Hitlernek is ez az aforizma. Gyakran emlegette.]

Ha felszólalhatnék valami összejövetelen, vagy akár egy vendéglői asztal mellett, ezeket mondanám el jogász politikusainknak, avagy politikus jogászainknak.
Persze ehhez előbb fel kell vázolnom, milyen felületeket hagy védtelenül édes hatalmi mámorában a fülkeforradalom kormánya.
Ez a III. részben következik.

Sz. Gy.

Nincsenek megjegyzések: